komunikácia

Autor: Ján Tóth | 23.4.2013 o 21:38 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  69x

Komunikácia je dôležitá súčasť manažérskej funkcie vedenia ľudí, vrcholoví manažéri jej venujú vyše 75 percent svojho času. Komunikácia, resp. komunikačný proces v podniku prebieha nepretržite a jej kvalita resp. úroveň významne ovplyvňuje výsledok úsilia nielen podniku, ale aj jednotlivcov, ktorí v podniku pracujú.

 

Komunikácia je prostriedok, pomocou ktorého sa ľudia v organizácií spájajú na dosahovanie spoločného cieľa, resp. je to proces, pomocou ktorého sa oznamujú a prijímajú určité informácie potrebné na vykonanie pracovných úloh.

 

 

Verbálna komunikácia

Verbálna komunikácia je základnou formou interakcie medzi ľuďmi. Verbálne prostriedky predstavujú najprirodzenejší, najkomplexnejší a najprepracovanejší systém ľudskej komunikácie.

Môže byť ústna alebo písomná.

Pri ústnej komunikácii odosielateľ používa hovorené slovo. Môže byť formálna a neformálna a tiež plánovaná a neplánovaná. Táto komunikácia má veľký význam a niekoľko výhod. Umožňuje bezprostrednú spätnú väzbu v podobe otázok alebo vyjadrenia súhlasu slovami alebo gestami. Vyžaduje len malú prípravu a je ľahko uskutočniteľná. Napriek veľkým výhodám má aj nedostatky, môže byť nepresná, narušená okolím, príjemca môže na danú informáciu alebo na jej časť zabudnúť.

Ústna komunikácia je vždy zakotvená v minulej alebo v súčasnej situácii a vo vzájomných vzťahoch medzi partnermi. Z toho vyplýva, že ústny prejav môže byť jazykovo a štylisticky úspornejší. Často sa v replikách používajú len plnovýznamové slová, vypúšťajú sa gramatizujúce prvky. V hovorenej reči sa tiež často používajú slova hic et nunc ( majúce platnosť tu a teraz ). Z jazykových prostriedkov sa využívajú aj subjektívne a citovo zafarbené slová, nespisovné výrazy, slang, dialekt.. Slova konštruujúce zvraty ústneho prejavu sa vyberajú menej starostlivo v porovnaní so slovami, ktoré sa používajú v písomnom prejave. Preto je text ústneho prejavu fragmentový a a niekedy akoby štylisticky neučesaný. Práve prvky neverbálnej komunikácie ako mimika a gestikulácia sú preň veľmi dôležité.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

V SNS vyčkávajú na Danka a mlčia, viaže ich zákaz zhora

Andrej Danko nezvládol situáciu, SNS na vstup do koalície nemala. Myslí si to jej bývalý člen Rudolf Pučík, ktorý Danka do politiky dostal.

DOMOV

Horúčavy končia, príde ochladenie aj dážď

Meteorologická jeseň sa začína už prvého septembra.

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.


Už ste čítali?